KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Poruszył mnie tekst w opiniotwórczej gazecie sympatyzującej z PiS, że KOD gaśnie bo gromadzi coraz mniej ludzi na demonstracjach. W archiwum prasowym zostanie egzemplarz Rzeczpospolitej (z 13.01.2016), dlatego chcę zostawić jakiś ślad i dać świadectwo jak było naprawdę w Opolu na manifestacji 9 stycznia w 2016 r.

Przyznaję, obawiałam się, że debiut okaże się klapą. Opolskie jest uśpione politycznie. W latach 80 tych krążył dowcip – W jakim mieście było najspokojniej w stanie wojennym? We Lwowie, w Wilnie i Opolu. Oczywiście to nieprawdziwa opinia, na Opolszczyźnie były protesty, ba nawet z wielkim hukiem, że wspomnę wysadzenie auli WSP przez braci Kowalczyków. Jednak powiedzmy sobie szczerze, coś w tym jest. Od lat województwo opolskie ma najniższą frekwencję wyborczą w kraju.

Na wydarzenie na forum KOD opolskie zapisało się ok. 260 osób, nieźle. Jednak potem znajoma zachorowała, innej wypadło coś pilnego. Miałam nadzieję, że będzie nas przynajmniej setka, inaczej marsz ulicami miasta będzie mizernym pokazem naszej siły. Ale trudno, jaki mam wybór? Być bezwolnym statystą w filmie Kaczyńskiego, czy próbować choć trochę wpłynąć na zmianę scenariusza w kolejnych odcinkach?
Chyba dla każdego stało się jasne, że Polska jest wielkim planem filmowym, a scenarzystą i reżyserem jest jeden człowiek o ogromnej władzy. Niedawno oglądałam fragment wywiadu z 1994. Teresa Torańska zapytała: Jarku kim chciałbyś być? – Emerytowanym zbawcą narodu – odpowiedział skromnie Jarosław Kaczyński.
To co dzieje się teraz w Polsce to właśnie spełnienie marzeń, realizacja wielkiej epopei narodowej, nad którą prezes PiS pracował od lat. Osoby wyznaczone przez niego na prezydenta, premiera, ministrów, posłów tylko udają, że są tymi kim nie są naprawdę, grają role, którą wyznaczył im wielki mistrz suspensu. A trzeba przyznać, że ma specyficzne poczucie humoru. Poseł Piotrowicz, PZPRowski prokurator oskarżający opozycjonistę w stanie wojennym został namaszczony na symbol walki z komunizmem w III RP. Minister Kempa poucza sędziów Trybunału Konstytucyjnego perorując ze swadą jak ekspert, a przecież nawet nie jest prawnikiem. Minister Waszczykowski po wpadce z jarzynożercami i cyklistami z rozbrajającą szczerością przyznał, że jest politykiem, a nie dyplomatą. Jak niezależni są prezydent Duda i premier Szydło każdy widzi bo są kiepskimi aktorami. Jedynie Zbigniew Ziobro jest sobą bo właśnie ktoś taki jest potrzebny do roli ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w jednym.
Ale twórca rządowej telenoweli się przeliczył. Ludzie z KOD nie przyjęli roli biernych statystów i wtargnęli na plan filmowy. W Opolu o 14.00 pod siedzibą regionalnej TVP zgromadziło się ok. 600 osób. A potem ludzie zaczęli dołączać, coraz więcej i więcej. Z flagami, z własnoręcznie zrobionymi transparentami, hasłami, starzy, młodzi, w każdym wieku. Nie potrafię ocenić ile nas było, TVP Opole podała, że 500, policja, że 2000. Wiem tylko, że kiedy my na końcu marszu dochodziliśmy do Rynku, to zgromadzony wielki tłum już skakał i krzyczał – kto nie skacze, ten za PiS!
Dzięki Opole daliśmy czadu!

Zwracam się do mediów rządowych i sympatyzujących z PiS, żeby nie kłamały, że KOD gaśnie bo w Warszawie było kilka tysięcy, a w Gdańsku, Krakowie czy Katowicach po kilkaset osób. W stolicy pewnie było mniej niż na pierwszej demonstracji w grudniu ale tylko dlatego, że KODerzy nie pojechali do Warszawy tylko manifestowali po raz pierwszy w 20 miastach w Polsce.
Albo dobra, kłamcie dalej, to działa na KOD jak atak posła Pięty na WOŚP Jurka Owsiaka.

Barbara Krupniewska

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony