KOD im. Władysława Bartoszewskiego

W Opolu odbędą się uroczystości upamiętniające 37 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. To wówczas powstał wielomilionowy ruch społeczny „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele - dziś odsądzanym od czci i wiary, opluwanym, ściganym przez prokuraturę, nękanym przez dzisiejszą władzę.

Szanowni Państwo, bądźmy wspólnie, ponad podziałami. Godnie i po obywatelsku upamiętnijmy rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. To jest nasz zbiorowy obowiązek. To jest nasz gen pamięci historycznej, który powinniśmy wspólnie przekazać kolejnemu pokoleniu. W 1980 roku ledwie co nauczyłem się chodzić, formułowałem swoje pierwsze słowa, dorastałem w cieniu trudnych przemian społeczno - ustrojowych przełomu lat 80 i 90 XX wieku. Z każdym kolejnym rokiem życia rosła moja świadomość, komu zawdzięczam moją osobistą wolność i pluralizm. Bez „Solidarności” nie byłoby mojej, naszej, wspólnej wolności. Nie byłoby stanowienia nas samych o nas samych w wolnej i demokratycznej Polsce, będącej członkiem NATO i Unii Europejskiej. Wszyscy, bez względu na poglądy polityczne, wyrastamy z korzenia, któremu jest na imię „Solidarność”, a „to znaczy jeden i drugi (…) A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim.” [Jan Paweł II]

Szanowni Państwo, bądźmy wspólnie 30.08.2017 (środa) o godz. 16.30 w Filharmonii Opolskiej podczas koncertu „Łamiemy granice pokoleń” (wstęp wolny), który zostanie uświetniony obecnością Romana Kirsteina, Ludwiki i Henryka Wujców, Józefa Piniora. Bądźmy tam wspólnie, jako obywatele upamiętniający wszystkich działaczy antykomunistycznej opozycji solidarnościowej.

W dniu 31.08.2017 (czwartek) o godz. 10.00 spotkajmy się na Skwerze Solidarności w Opolu (skrzyżowanie ul. Katowickiej z Ozimską) by złożyć kwiaty. Kto nie może być o godz. 10.00 z racji obowiązków zawodowych, niech przyjdzie w wolnej chwili w trakcie całego dnia. Przynieśli nam wolność, o którą trzeba dbać, o której trzeba mówić, którą trzeba pielęgnować z wdzięcznością za ich dokonania. Opolanki, Opolanie, sprawmy, by ten skwer w 37 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych został zasypany kwiatami. Społeczeństwo jest nośnikiem pamięci. Wszystko, jak zawsze, jest w waszych rękach.

Mateusz Rossa

fot. NTO

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony