KOD im. Władysława Bartoszewskiego

polakiem bycMieszanie katastrofy smoleńskiej do obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, co miało miejsce także w Opolu, jest niestosowne. Wykracza poza granice smaku. Jest też próbą fałszowania historii i budowania błędnej narracji historycznej w imię bieżących celów politycznych rządzącej partii, która wobec swojej pustki moralnej, reprezentowanej choćby względem niezawisłych sądów polskich, zbankrutowała z kretesem. Odnoszę wrażenie, że dla rządzących byłoby wygodniej, gdyby nasi bohaterowie już poumierali, żeby nie mogli protestować, co jeszcze starają się czynić resztkami sił. Myślę, że w te dni, to społeczeństwo obywatelskie otrzymuje zadanie, by kultywować prawdę historyczną, by ją pielęgnować i bez fałszu przekazywać kolejnym pokoleniom. To jest chyba ten pierwszy akcent fałszu w ręku obecnych władz, który sprawia, że być może przed nami znowu jest ten czas, gdy historii będziemy się uczyć w domu, od rodziców oraz dziadków, a nie w szkole, a nie od przedstawicieli władzy instytucjonalnej. Tak już było i wiem, że to też wytrzymamy, bo prawdy historycznej nikt i nic społeczeństwu polskiemu nie zabierze.

Odpalanie rac, czerwień, zadymienie, skandowanie okrzyków - wszystko to na oficjalnych uroczystościach państwowych w Opolu, co do niedawna było nie do pomyślenia, staje się smutnym faktem, który dotychczas był bardziej kojarzony z marszami ONR-u, Młodzieży Wszechpolskiej oraz ich nacjonalistyczno-faszystowskim wydźwiękiem, niejednokrotnie zaopatrzonym w burdy uliczne. Konotacje są w tym względzie jednoznaczne, dlatego jest mi smutno, że władze naszej lokalnej społeczności najprawdopodobniej zatraciły poczucie i wyczucie tego, co czynić w takich sytuacjach można, a co trzeba. A trzeba mieć to poczucie historii w sobie, by potrafić wyczuć zagęszczające się w powietrzu zło, którego może jeszcze tu nie ma, ale już jest w powietrzu, już jest w zapowiedziach, w pierwszych zwiastunach, jak ten dym, race, czerwień.

Mateusz Rossa

Komentarz do: Opole uczciło rocznicę Powstania Warszawskiego. Bez apelu smoleńskiego, ale ze wspomnieniem pięciu ofiar

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony