Dziś, o 6 rano funkcjonariusze CBA weszli do mieszkania Józefa Piniora, działacza Solidarności. Zatrzymany został przewieziony do Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Były Senator i Europoseł dał się poznać nam wszystkim jako niestrudzony działacz walczący o transparentne funkcjonowanie organów państwa prawa. Józef Pinior był jednym z czołowych polityków, który dążył do wyjaśnienia naruszeń prawa w związku z organizacją tajnych więzień w Polsce.

W tym momencie nieznane są oficjalne motywy zatrzymania byłego senatora. CBA i prokuratura nie udzielają żadnych informacji na ten temat. Jedynie media donoszą, iż chodzi o korupcję i płatną protekcję.

Zatem stanowczo domagamy się:

1. Przedstawienia przez CBA powodów zatrzymania Józefa Piniora.

2 Przesłanek, ze względu na które zdecydowano się na zatrzymanie byłego senatora w sposób, który odpowiadałby raczej sposobowi łapania najniebezpieczniejszych przestępców, zagrażających życiu i zdrowiu ludzi postronnych.

3 Zaprzestania przez Telewizję Polską przedstawiania sprawy w sposób nieprawdziwy i niezgodny z faktami.

Przypominamy, że w demokratycznym państwie prawa media publiczne mają służyć rzetelnemu informowaniu obywateli o najważniejszych dla kraju wydarzeniach. Ten jedyny fakt obliguje je do odpowiedzialności wywodzącej się z roli, jaką media w demokracji mają pełnić.
Media nie mogą tworzyć atmosfery nagonki poprzez zakrzywiony i wybiórczy przekaz zbudowany na jeszcze bardziej wybiórczym doborze informacji podawanych widzowi i słuchaczowi.
Przekaz mediów powinien być niezależny i obiektywny. O winie lub jej braku orzekają niezawisłe sądy. Pamiętajmy o tym.

Zarząd Główny KOD