KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Zadalismy to pytanie kilku osobom z organizacji KOD opolskie. Odpowiedzi wydają się całkiem spójne.

Olga Raszewska:

    Dlaczego KOD? Ponieważ nie zgadzam się z polityką typu „wygrany bierze wszystko”. Poprzednie rządy, czy się z nimi zgadzamy czy nie, były wybrane w demokratycznych wyborach, podobnie jak obecny, więc nie widzę powodu do robienia czystek po poprzedniej władzy. 25 października większość Polaków uwierzyła w „dobrą zmianę”. W zamian uzyskali absolutny brak etyki politycznej, łamanie prawa, zawłaszczanie instytucji państwowych na rzecz jednej partii. Nawet gdyby tych przegranych było 10%, to należy im się miejsce w kraju, a jest nas przynajmniej połowa. Demokracja, to rządy większości z poszanowaniem mniejszości oraz prawa i ustroju. Nie ma poglądów zdrajców i jedynych właściwych- jest paleta poglądów i każdy ma prawo do swojego odcienia.

Ludomir Wajda:

    W relacjach z poprzedniej manifestacji KOD reporterzy zadawali uczestnikom pytanie: „Dlaczego Pani/Pan tu dzisiaj jest?” Ja również spróbowałem odpowiedzieć sobie na to pytanie podczas dzisiejszego spotkania we Wrocławiu, na Placu Solnym. No i muszę stwierdzić, że byłem tam ze strachu. Ze strachu, bo bardzo łatwo jest zburzyć ten budowany przez lata nasz dom demokracji. Kilka nocnych posiedzeń Sejmu, lekceważenie prawa, opozycji i mamy zgliszcza. To, co powstanie na tym miejscu, już dobrze znamy. Będzie to albo blok z wielkiej płyty, albo pomnik ku czci Wielkiego Wodza. Ze strachu, bo dobrze pamiętam czasy kiedy „oddany” sprawie aparat władzy realizował „wolę ludu”, któ- rą znała i utożsamiała Partia. Tylko ludowi to się jakoś nie spodobało. Pozdrawiam wszystkich skandujących: „Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję”.

Danuta i Andrzej Wesołowscy:

    Jesteśmy ludźmi drugiego sortu oburzonymi sposobem tworzenia, czytaj – niszczenia prawa, przez wybraną większość, w nocy, jak to mają w zwyczaju ci, co mają coś do ukrycia. Wybrani posłowie i ministrowie PIS-u, z zapałem zabrali się do demonta- żu demokracji. Oburzają nas słowa Wszechmocnego Prezesa, dzielącego naród na Polaków lepszych i gorszych. Nie pamięta, że pierwsi skarżyli się na Polskę w Europarlamencie posłowie PiS i sam „prezydent- pacynka” Prezydentowi Niemiec. Wzięliśmy udział w dzisiejszym proteście i będziemy protestować do skutku. Idea KOD-u, skrzyknięcia wszystkich, niezależnie od przynależności i sympatii partyjnych jest super. Chcemy też lepszego życia dla naszych dzieci i wnuków, ale nie chcemy rewolucji. Żądamy od „wybrańców” poszanowania obowiązującej Konstytucji.

Barbara Filipczuk:

    Mnóstwo ludzi zebrało się na Placu Solnym we Wrocławiu, aby wyrazić swój solidarny sprzeciw przeciwko łamaniu demokracji przez obecną władzę. Wszyscy uczestnicy uśmiechnięci, podający sobie znak pokoju, skandujący i śpiewający RAZEM. Młodzi i starzy, o różnych poglądach, zgromadzeni w jednym miejscu, dla jednego CELU. Zauważyłam wśród polityków: Grzegorza Schetynę, Ryszarda Wilczyńskiego – byłego wojewodę. No i oczywiście – Władysław Frasyniuka i Józefa Piniora – legendy Solidarności.
    Zebrani skandowali między innymi: „Demokrację – obronimy”, „Masz już księżyc – zostaw Polskę”, „Zostań naszym prezydentem”. Były też śpiewy: „Gadu gadu gadu nocą, baju baju baju w dzień”.

Jacek Gołka:

    Od zawsze byłem w „mniejszości” i pod prąd, ale zgodnie z logiką i własnym poczuciem moralności czy przyzwoitości. Od kilku już tur wyborczych nie głosowałem nawet na PO jako partię „zgraną” i pozbawioną świeżych pomysłów. Poszedłem, bo opcja polityczna, która rządzi oraz czarne siły, które ją wspierają, należą do przeciwnego bieguna wolności i godności osobistej. Zawsze tam byli ale to, co dzieje się od wyborów, przypomina mi sytuację polityczną z końca lat 20. XX wieku w Niemczech. Póki co, mamy „tylko” hece ogłupiałego tłumu przed teatrami, oraz pełne „umiłowanie bliźniego” wypowiedzi aktorów oraz innych znanych osób, sięgające poziomem moralnym poziomu donosicieli w stylu CzK, NKWD czy UB i SB. A osoby z tych czy im bliskich kręgów są przez PiS zatrudniane na eksponowanych stanowiskach. Więc jak nie ja to kto? Jak nie teraz to kiedy? Nie dla/za kogoś. Dla mojej własnej godności ludzkiej. Mój Ojciec był jednym z pierwszych więźniów KZ Auschwitz. Ja, póki co, jestem „tylko” Polakiem Najgorszego Sortu, Gestapo (sic!) czy Ukrytą Opcją Niemiecką. Jak nie będziemy protestować, mogę zostać „kawałkiem mydła”. Do tego prowadzi faszyzm. A PiS zawsze miał ciągoty faszyzujące. Segregowanie ludzi przestaje być zabawne. To bomba z zapalonym lontem, który trzeba ugasić.

Małgorzata Wajda:

    Dlaczego KOD?
    Już raz, ok. 30 lat temu walczyliśmy o wolną, demokratyczną Polskę. Z sukcesem. Działania nowego rządu i prezydenta przechodzą najgorsze moje przewidywania. Wiedziałam, że nie będzie dobrze, ale brak szacunku dla ludzi i prawa, jaki prezentują, budzi mój najwyższy sprzeciw. Ktoś powiedział „każda władza przemija” – dlatego ponad wszystko powinny być wartości najwyższe, na których „stoi” cała struktura społeczna, jaką jest naród – prawo służące wszystkim. Konstytucja musi być opoką.
    KOD daje nadzieję obrony praworządności w naszym kraju. A to jest przecież kraj moich synów.

Ilona i Zbigniew Zacharko:

    Szanujemy innych ludzi, ich dokonania i to, co sobą reprezentują. Tak w życiu prywatnym, jak i politycznym, bo tak nakazuje nam pojęcie wzajemnego szacunku. Dla nas, demokracja jest oczywista, bo to podstawa normalności zapisanej w naszych obowiązkach i prawach wobec nas samych, ale też naszego kraju, naszej ojczyzny. Demokracja, a nie demagogia. Kompromis i rozmowa w poszanowaniu wzajemnym dla dobra wszystkich, bez ograniczania prawa lub pozbawiania do decydowania jak żyć i kim być, jest naszym celem. Staramy się tak żyć i żyjemy. W tych dniach, miesiącach, a może latach, decyduje się nie tylko nasz los, ale naszych przyjaciół, znajomych i ludzi całkiem nam obcych. Stąd nasz akces do KOD-u. Stad nasz sprzeciw, i nasz głos. Wiemy, że sami nic nie znaczymy, ale takich jak my, jest już tysiące, tysiące podobnie myślących. Dlatego jesteśmy cząstką protestu przeciw temu, co się dzieje w naszym kraju, przeciw narzucaniu nam, kim mamy być, jak żyć, i według jakich wartości. Nasz kraj nie jest więzieniem dla prawa do wypowiedzi, swobodnej myśli i działania… bycia wolnym. Nikomu nie pozwolimy na łamanie lub ograniczanie naszych praw w imię chorych fobii.

Mateusz Rossa:

    Nie wiem, jak to się stało, że jestem w KODzie. To była naturalna potrzeba, powiew świeżego powietrza, który pochłonął mnie w jednej chwili. Zupełny przypadek zechciał, że znalazłem się w samym centrum wydarzeń. To w skutek mojej niezgody wobec zaobserwowanej próby odkuwania od polskiego godła korony, którą z takim trudem, wspólnie, jako społeczeństwo, osadzili- śmy na jego skroniach w 1989 roku. Pełnoletniość osiągnąłem na chwilę przed referendum dotyczącym polskiej konstytucji. To było moje pierwsze głosowanie jako obywatela z pełnią praw wyborczych. Nie mogę patrzeć bezczynnie na pró- bę podważania suwerenności polskich sądów, w tym Trybunału Konstytucyjnego; nie ma mojej zgody na łamanie prawa przez najważniejsze osoby w państwie. Na miarę swoich skromnych sił, z uśmiechem na twarzy, będę stał na straży konstytucji. W tej chwili nie ma nic waż- niejszego, nie ma nic pilniejszego. Każdego dnia stoję pod godłem polskim przy nauczycielskiej tablicy. Nie wybaczyłbym sobie, nie mógłbym szczerze spojrzeć swoim uczniom w oczy, gdybym nie zrobił wszystkiego, co tylko jest w mojej mocy, by bronić polskiej demokracji, która w tych dniach zosta- ła zagrożona. Wezwany do tej większej tablicy, której na imię wolna i demokratyczna Polska, będę przy niej stał – długo, wytrwale i cierpliwie. To z szacunku do wszystkich tych, którzy nam ją wywalczyli, to w trosce o powierzoną mojej opiece młodzież, o jej przyszłość.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i sympatyzowania naszym ideom. KOD z Wami!

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony