KOD im. Władysława Bartoszewskiego

To była piękna sobota! Opolanie nie pierwszy raz manifestowali wspólnie, ale pierwszy raz w Opolu. W całej Polsce, w blisko 20 miastach, protestowało kilkadziesiąt tysięcy osób. W samym Opolu ponad 2000 mieszkańców województwa ramię w ramię maszerowało w imię wolności słowa solidaryzując się z dziennikarzami mediów publicznych. Chociaż dzień wcześniej Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. Małą ustawę medialną, co było jednoznaczne z przemianą publicznych mediów w „narodowe”, nikogo z uczestników to nie zniechęciło. Mówimy głośno,wyraźnie i chcemy być słyszani. Nie zgadzamy się z tak oczywistym upolitycznianiem mediów publicznych. Jesteśmy częścią Europy, a w żadnym kraju Uni Europejskiej minister nie powołuje prezesa mediów publicznych. Nie chcemy takiej Polski. Chcemy Polskę europejską! I to nie tylko w odniesieniu mediów.

Ludzie opolskiego KOD-u, którzy zaangażowali się w organizację manifestacji to ekipa energicznych i zaangażowanych osób. Potwierdza to członek opolskiego KOD-u, Dariusz Suszanowicz.

    Brałem udział we wszystkich wyborach samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich od 4 czerwca 1989 roku. Byłem przekonany, iż w ten sposób „wpływam” na rozwój demokracji w Polsce. Moja opinia na temat polityków, partii i organizacji związanych z działalnością polityczną byłą jednak na tyle sceptyczna, iż nigdy nie zdecydowałbym się na żaden udział w życiu politycznym, aż do chwili powołania rządu PIS. Od tego czasu jestem w „permanentnym szoku” – czy na pewno nadal żyjemy w tym samym kraju, należącym do Unii Europejskiej, czy też ktoś przeniósł nas w czasie lub w przestrzeni. Zastanawiałem się co odpowiedziałbym na pytanie: „Co zrobiłeś żeby do tego nie dopuścić?” i wtedy znalazłem na Facebooku informacje o Komitecie Obrony Demokracji. Wpisywanie komentarzy w Internecie nie stanowi żadnego problemu, jednak gdy pojawiła się informacja o pierwszym spotkaniu „sympatyków” KOD w Opolu nie zastanawiałem się nawet 5 minut. Gdy na spotkaniu przekonałem się, iż jest to ruch w pełni obywatelski, niezależny od partii politycznych, stwierdziłem, iż jest to sposób w który mogę zamanifestować swoje oburzenie i w końcu zacząć działać – „walczyć” o europejskie i demokratyczne standardy w Polsce. Kolejne działania podejmowane przez KOD – pikiety, manifestacje czy inicjatywa ustawodawcza w sprawie Trybunału Konstytucyjnego przekonała mnie, iż jestem wśród porządnych, uczciwych ludzi, którzy nie kierują się chęcią zdobycia władzy, kariery partyjnej czy też zysków finansowych. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż z ludźmi opolskiego KOD-u, przy tak wielkim poparciu społecznym jesteśmy w stanie uratować demokrację w Polsce.

Wszyscy członkowie KOD Regionu Opolskiego to osoby z zupełnie innych środowisk. Nie jeździmy razem na wczasy, nie bawimy się na wspólnych imprezach, inaczej jemy, inaczej się ubieramy, a ponadto żyjemy w różnych częściach Opolszczyzny. Wydaje się, że więcej nas dzieli niż łączy. A jednak! Znalazł się ten jeden wspólny mianownik, który połączył nas gwałtownie 2 miesiące temu. Ten mianownik to chęć życia w wolnym, demokratycznym i praworządnym państwie – naszej wspólnej Polsce. Potwierdza to organizatorka marszu, Olga Raszewska.

    Pierwszy raz uczestniczyłam w organizacji manifestacji i pierwszy raz patrzyłam na efekt moich działań oszołomiona. Byłam tak zaskoczona skalą tego wydarzenia, że do dzisiaj śledzę informacje w mediach na ten temat, aby potwierdzać, że to się naprawdę wydarzyło. Nie to, że było tam przynajmniej 2000 osób było ważne, a że było tam 2000 obywateli o różnych poglądach, różnych preferencjach politycznych, ale których łączy jedna idea- demokracja. To społeczeństwo obywatelskie, które bierze odpowiedzialność za swój kraj, a nie biernie się przygląda.

Przestrzeganie prawa to fundament demokratycznego państwa. Dlatego z ciekawością zapytałam studenkę prawa, Katarzynę Pater z opolskiego KOD-u, co sądzi nie tylko o działaniach rządzącej władzy ale również o samym marszu w obronie wolnych mediów i dlaczego tego typu manifestacje są takie ważne dla wszystkich obywateli.

    Poczynania nowej władzy obserwowałam nie tylko jako osoba dopiero zaczynająca dorosłe życie, ale także jako studentka prawa. Porównywałam to co robią rządzący z wiedzą, która zyskałam przez 3 lata studiów i nie mogłam zrozumieć dlaczego mechanizmy, które z powodzeniem przez lata funkcjonowały i były dla osób związanych z prawem oczywiste, nagle zaczęły być zmieniane a nawet ignorowane i negowane. Proste i zrozumiałe do tej pory przepisy zaczęto interpretować w sposób kuriozalny, żeby tylko uzasadnić poczynania nowej władzy i wskazać, że mają one umocowanie prawne. Dołączenie do KODu było dla mnie zupełnie naturalnym odruchem sprzeciwu wobec tego co obecnie się dzieje. Chcę, aby Polska była państwem  demokratycznym, w którym przestrzega się obowiązującego prawa.

    Sobotnia manifestacja była pierwszą w moim życiu. Gdyby ktoś mi powiedział, że w wieku 21 lat będę musiała wychodzić na ulicę w obronie demokracji, niezawisłych sądów i prawa, nigdy bym mu nie uwierzyła. A jednak!  Byliśmy tam razem, aby bronić wolności słowa, prawa do prezentowania w mediach publicznych różnych poglądów także tych, które krytycznym okiem spoglądają na władzę. Wraz z dniem wejścia w życie tzw. „małej ustawy medialnej” szefowie mediów są powoływani przez Ministra Skarbu Państwa. Zatem ta sama władza, która „dobrą zmianę” w mediach uzasadnia chęcią ich odpolitycznienia tak naprawdę je sobie podporzadkowuje . Są już pierwsze niepokojące sygnał nowy szef TVP2 nie chciał by gościem Tomasza Lisa był Przewodniczący TK Andrzej Rzepliński, poprosił także o szczegółowy scenariusz programu. Czy właśnie tak mają wyglądać nowe, „wolne”, „pluralistyczne” media? Chciałbym podziękować wszystkim, którzy razem ze mną protestowali w sobotnie popołudnie. Zobaczyłam rzeszę uśmiechniętych, pozytywnie nastawionych osób, które w pokojowy sposób chciały wyrazić swój sprzeciw dla poczynań rządzących. Było nas dużo, będzie więcej.

Dla potwierdzenia, że było nas mnóstwo, pozytywnych i sympatycznych ludzi, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Z #KOD jest moc! :)

Zapraszamy do naszej grupy na FB! Tam jeszcze więcej pozytywnej energii.

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony