KOD im. Władysława Bartoszewskiego

19.02.2018 roku (poniedziałek) o godz. 11.30 w Brzegu uroczyście rozpoczynamy akcję „Gąsienice Tour”. W ramach akcji około 30 miejscowości województwa opolskiego odwiedzać będzie niezwykła instalacja zaprojektowana przez Jacquesa Tilly'ego, przedstawiająca wielki liść pożerany przez szkodniki. Instalacja symbolizuje demokrację, którą niszczą odradzające się w całej Europie ruchy populistyczne.

 

Celem organizowanych przez aktywistów z różnych środowisk prodemokratycznych i wolnościowych happeningów jest edukowanie obywateli i budowa społeczeństwa demokratycznego, uświadomienie obywatelom, że szerzące się w ostatnim czasie ruchy populistyczne to problem zagrażający bezpieczeństwu międzynarodowemu i stabilności Unii Europejskiej. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja przyczyni się też do uświadomienia obywatelom wagi uczestnictwa w wyborach oraz podniesienia frekwencji wyborczej.

Ogromną instalację w formie liścia zaprojektował na paradę w Dusseldorfie Jacques Tilly, artysta znany z wyrazistych satyr politycznych. Instalacje takie są zazwyczaj wykorzystywane jednorazowo, a po paradzie palone, ale czescy aktywiści z grupy Kaputin ocalili tę pracę Tilly’ego, by pokazać ją swoim rodakom. Akcja Housenky Tour to zorganizowany na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Czechach przejazd przez miasta i miasteczka alegorycznego wozu, który przedstawia czeskich i europejskich populistów Babiša, Zemana, Okamura'ego, Putina, Kaczyńskiego, Orbana i Fica jako gąsienice pożerające wielki, soczysty liść demokracji.

Grupa Kaputin powstała w roku 2014 w reakcji na rosyjski atak na Ukrainę i okupację Krymu. Prowadzi happeningi w obronie demokracji, wolności oraz wartości europejskich i liberalnych, a od wybuchu kryzysu migracyjnego uczestniczy w demonstracjach antyfaszystowskich. Otakar van Gemund, nieformalny przywódca Kaputina, był kilkakrotnie zatrzymywany przez policję. Grupa zorganizowała także kilka pozytywnych akcji dla przypomnienia wartości głoszonych przez prezydenta Vaclava Havla.

W polskiej trasie „Gąsienice Tour” nacisk - ze względu na już dokonujący się demontaż państwa prawa w Polsce - zostanie położony na uzmysłowienie Polakom konieczności masowego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych oraz zjednoczenia w walce o demokratyczne, europejskie wartości i utrzymanie ładu konstytucyjnego.

TRASA PODRÓŻY PO WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM
/Godziny przejazdów podane orientacyjnie w zależności od warunków pogodowych i drogowych/
/O ewentualnych zmianach będziemy informować w trakcie wydarzenia na naszym koncie facebookowym KOD Opolskie: http://bit.ly/2nPxns6 /

19.02.2018 (poniedziałek)
godz. 11.00: Brzeg - przejazd przez miejscowość
godz. 11.30: Brzeg, Plac Polonii Amerykańskiej (EVENT: 30 minutowy program okolicznościowy)
godz. 12.30: Lewin Brzeski - przejazd przez miejscowość
godz. 13.30: Popielów - przejazd przez miejscowość
godz. 14.00: Pokój - przejazd przez miejscowość
godz. 14.30: Namysłów - przejazd przez miejscowość
godz. 15.00: Namysłów, Rynek (EVENT: 60 minutowy program okolicznościowy)
godz. 16.00: Lubsza - przejazd przez miejscowość

20.02.2018 (wtorek)
godz. 9.00: Opole - przejazd przez miejscowość
godz. 14.00: Opole, Plac Wolności (EVENT: 120 minutowy program okolicznościowy)

21.02.2018 (środa)
godz. 12.00: Krzanowice - przejazd przez miejscowość
godz. 12.15: Czarnowąsy - przejazd przez miejscowość
godz. 12.30: Świerkle - przejazd przez miejscowość
godz. 12.45: Brzezie - przejazd przez miejscowość
godz. 13.15: Borki - przejazd przez miejscowość
godz. 13.30: Dobrzeń Mały - przejazd przez miejscowość
godz. 14.00: Kup - przejazd przez miejscowość
godz. 14.30: Chróścice - przejazd przez miejscowość
godz. 15.00: Dobrzeń Wielki, Plac pod Urzędem Gminy (EVENT: 60 minutowy program okolicznościowy)

22.02.2018 (czwartek)
godz. 8.45: Dąbrowa - przejazd przez miejscowość
godz. 9.15: Niemodlin - przejazd przez miejscowość
godz. 10.15: Nysa, Rynek (EVENT: 30 minutowy program okolicznościowy)
godz. 11.15: Otmuchów - przejazd przez miejscowość
godz. 11.45: Paczków - przejazd przez miejscowość
godz. 13.00: Głuchołazy - przejazd przez miejscowość
godz. 13.30: Prudnik - przejazd przez miejscowość
godz. 14.30: Krapkowice - przejazd przez miejscowość

23.02.2018 (piątek)
godz. 9.00: Kędzierzyn-Koźle - przejazd przez miejscowość
godz. 10.00: Pawłowiczki - przejazd przez miejscowość
godz. 12.00: Głubczyce - przejazd przez miejscowość
godz. 15.00: Polska Cerekiew - przejazd przez miejscowość

24.02.2018 (sobota)
godz. 10.00: Kędzierzyn-Koźle, /miejsce w przygotowaniu/ (EVENT: 120 minutowy program okolicznościowy)
godz. 13.00: Strzelce Opolskie - przejazd przez miejscowość

Od 25.02 „Gąsienice Tour” po województwie śląskim.

***

Podróż gąsienic po kraju finansujemy z Państwa dobrowolnych wpłat. Zebrane środki w trakcie podróży po kraju przeznaczamy na: organizację, transport, zabezpieczenie techniczne i materiały edukacyjne takie jak znaczki, plakaty, ulotki oraz nagłośnienie i oświetlenie instalacji. Ludziom dobrej woli z góry dziękujemy za wsparcie.
https://zrzutka.pl/gasienice-tour-2017

***

Drodzy Rodacy! Współobywatele!

Przyjechaliśmy tu do Was, by przypomnieć Wam, jak ważne jest uczestnictwo w demokratycznych wyborach, ale także by zwrócić Waszą uwagę na to, że zanim obdarzy się kogoś zaufaniem, trzeba dobrze się zastanowić, czy to, co ów ktoś obiecuje w kampanii wyborczej, jest możliwe do spełnienia. Może to tylko lep na muchy mający skłonić Was do głosowania na tę osobę?

Co to za instalację mamy ze sobą? Jest to rzeźba autorstwa Jacuesa Tilly'ego, która przedstawia liść - symbolizujący demokrację - pożerany przez gąsienice: populistów Putina, Erdogana, Orbana, Babiša i naszych polskich rządzących - Kaczyńskiego i innych. Instalacja była już pokazywana w Niemczech, a przed wyborami do czeskiego parlamentu jeździła po Czechach, bo populizm, niestety, zagraża wielu krajom Europy i w osobie Donalda Trumpa święci triumfy także w Stanach Zjednoczonych. Populizm i nacjonalizm rozbijają Unię Europejską od środka i zagrażają bezpieczeństwu nas wszystkich.

Co to jest ten populizm i dlaczego jest dla nas zły? Przede wszystkim populizm to łatwo strawne hasła, których przyjemnie się słucha, ale to gruszki na wierzbie obiecywane po to, by zdobyć władzę za wszelką cenę. Populista w kampanii wyborczej obieca bardzo dużo, nie zważając na to, czy jest to wykonalne, bo celem populistów nie jest wcale chęć pomocy społeczeństwu, choć dużo i ładnie o tym mówią.

My niestety naszych populistów już wybraliśmy, więc możemy ich poznać po owocach, a nie tylko słuchać, co nam mówią.

Czy pamiętacie, co było obiecywane w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości? Czy na pewno wszystko spełnili dokładnie tak, jak obiecywali? Czy pamiętacie tę teczkę niby gotowych ustaw, które miały być przyjęte od razu, a wcale się tak nie stało?

Przypomnijcie sobie też, o czym jeszcze PiS nie mówiło w kampanii, a do czego zabrało się zaraz po wyborach. Czy w kampanii PiS mówiło, że 500+ będzie na kredyt, bo państwa na to nie stać i za ten program zapłacimy wszyscy z wysokimi odsetkami? Czy powiedzieli, że nie dostanie go większość samotnych matek z dzieckiem, nawet te zarabiające najniższą krajową? Czy PIS mówiło o wprowadzaniu nowych podatków i podwyżkach cen? Bo pamiętajcie: rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy, one wszystkie pochodzą z naszych podatków, z naszej ciężkiej pracy. Rząd, żeby komuś dać, musi nam wszystkim zabrać. Oni tak naprawdę nic nam nie dają. Oni tylko dzielą nasze pieniądze, na które my wszyscy się składamy.

W historii znana jest zasad „dziel i rządź”. I w tym właśnie celuje obecna partia rządząca. Podzieliła nas Polaków na „my i oni”, przeciwstawiła nas sobie. Wbiła klin między przyjaciół, sąsiadów, członków jednej rodziny. Jeżeli nie popierasz ich działań, jesteś automatycznie wrogiem, nieprawdziwym, gorszym Polakiem, nie jesteś patriotą i można Cię obrzucić wszelkimi, nawet nieprawdziwymi obelgami. Jest takie polskie przysłowie: „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”.

Pamiętajcie, wybrani przez nas posłowie i senatorowie oraz rząd są jedynie administratorami naszego wspólnego państwa, a nie naszymi zwierzchnikami. To my ich zatrudniamy na określony czas i my im płacimy. Są jakby zarządcą budynku, w którym wszyscy mieszkamy, a nie jego właścicielami. Nie mogą sobie, ot tak, uzurpować absolutnej władzy. To nie my jesteśmy dla rządu, to rząd jest dla nas.

Po to, by nikt sobie takiej absolutnej władzy nie uzurpował, ustanowiono trójpodział władzy, gdzie niezależnie od siebie funkcjonują władza ustawodawcza - sejm i senat, władza wykonawcza - rząd, Prezydent i administracja rządowa oraz władza sądownicza - sądy i trybunały. Są one niezależne i równe sobie, ale też wzajemnie się kontrolują. I to jest zdrowe. Natomiast PiS poprzez kampanie oszczerstw i bezprawne działania chce całą władzę zagarnąć dla siebie i na tym skupia swoje działania. Ale jeżeli tę władzę uda im się zawłaszczyć, to pojedynczy obywatel, czyli ja, ty, on, ona, nie będziemy już w żaden sposób chronieni. To już było w PRL-u, tego chcecie?

Rządzący próbują też zniszczyć autorytet konstytucji, wmówić nam, że jest zła, komunistyczna. Ale przecież przyjęta była dopiero w 1997 r., po 8 latach konsultacji i uzgodnień. Przyjęta była w powszechnym referendum, większością głosów Polaków. Każdy otrzymał ją wcześniej do domu, by móc spokojnie przeczytać, na co głosuje. Nikt nam jej nie narzucił ani nie przywiózł w teczce. Zresztą, na tę konstytucję przysięgali wszyscy posłowie i senatorowie, członkowie rządu i prezydent. Czy rzucali słowa na wiatr? W tej konstytucji jest przede wszystkim napisane, że wszyscy jesteśmy równi, mamy te same prawa i obowiązki. Konstytucja chroni nas, prostych obywateli, przed wszechwładzą państwa.

A co z demokracją, czy też jest zła? Czy to, że mamy prawo wybierać swój rząd, kontrolować go i rozliczać, jest złe? Czy to, że większość ma głos decydujący, ale nie może tej swojej przewagi wykorzystywać do gnębienia mniejszości, jest złe? Czy człowiek nie może mieć swobody realizowania swojej drogi życiowej, jeśli nie krzywdzi tym innych?

Wiele złych słów padło też przeciwko Unii Europejskiej, ale dzięki przynależności do wspólnoty mamy większe możliwości rozwoju, bo nadal otrzymujemy z unijnej kasy znacznie więcej, niż do niej wpłacamy, możemy swobodnie podróżować, pracować, kształcić się i handlować na równych prawach z innymi jej członkami. I wśród dawnych państw bloku wschodniego najlepiej nam się wiodło. Niestety, rząd PiS robi wszystko, by naszą dobrą pozycję umniejszyć i wypchnąć nas poza nawias Unii, by nas skłócić z kolejnymi państwami.

Nie dajcie sobie zamydlić oczu pięknymi frazesami o wstawaniu z kolan i obietnicami bez pokrycia. Nie słuchajcie ciągłych wymówek i tłumaczeń, że to wszystko wina tych, co to rządzili 8 lat. To już było dawno. Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał już bardzo dużo czasu i wydał masę naszych wspólnych pieniędzy, a tyle jest niespełnionych obietnic. Macie prawo ich z tych obietnic rozliczyć. Macie prawo zmienić zdanie i głosować na kogoś innego.

Teraz jest dobry czas, bo zbliżają się wybory samorządowe, a to głosowanie na znanych Wam ludzi z sąsiedztwa. Przyjrzyjcie się im dobrze, słuchajcie, co mówią, ale przede wszystkim patrzcie, czego już dokonali i czy to, co obiecują, jest możliwe do spełnienia. Nie wszystko złoto, co się świeci.

Myślicie sobie: „co tam mój jeden głos” albo: „wszyscy oni tacy sami”. Ale to nie jest prawda. Pamiętajcie, że każda suma składa się z pojedynczych głosów, a nie głosując, oddajecie głos na populistę, bo jemu najłatwiej przyciągnąć zwolenników czczymi obiecankami.

Idźcie i wybierzcie mądrze, bo Wasz głos ma znaczenie.

 

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony