KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Od kilku dni właściwie każdego dnia pod Sądem Okręgowym w Opolu można spotkać gromadzących się tam ludzi. Czasami jest to dosłownie garstka, czasami kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. W deszczu, śniegu, zimnie, opolanie spontanicznie manifestują swoje przywiązanie do takich wartości jak wolność, demokracja, prawo, wspierając swoją postawą wolne i niezależne sądownictwo - to sól trójpodziału władzy, na który PiS już po raz kolejny w tym roku bierze zamach. W lipcu społeczeństwo nie pozwoliło na taki obrót spraw.

 

Czy takie codzienne, spontaniczne spotkania w zimnie i chłodzie pod sądami mają sens? Z pewnością, bo to jest havlowska siła bezsilnych z jego znakomitego eseju, w którym czytamy: "że faktyczna porażka nie musi jeszcze oznaczać moralnej klęski. Że zwycięstwo moralne może po czasie przerodzić się w realny sukces, ale moralna klęska - nigdy". Z kolei w rozmowie z Karelem Hvížd’alą Václav Havel powiedział: "Tolerancja wobec zła nigdy dotąd nie zmusiła go do wycofania się i nie uczłowieczyła go, natomiast zawsze ułatwiała mu działanie".

Dlatego za każdym razem, gdy widzisz zdjęcia zgromadzonych pod sądami, a jest ci źle z tym, co wyprawia się w tych dniach w sejmie pod wodzą komunistycznego prokuratora stanu wojennego z okresu PRL, stań przed lustrem i zapytaj samego siebie - co mogę zrobić, by dać odpór złu? Pamiętaj, że nie jesteś sam. Jesteś w niemałej części społeczeństwa, które w tych strasznych dniach przełomu listopada i grudnia czuje się bezsilne, osamotnione, zagubione. To ty jesteś siłą bezsilnych. To dużo. Daj temu wyraz, nie bądź obojętny, bo to ty jesteś siłą sprawczą i cząstką woli suwerena. Polska po prostu cię w tych dniach bardzo potrzebuje. Bez względu na wszystko.

Legenda opolskiej Solidarności, pan Roman Kirstein w dniu 28.11.2017 powiedział pod Sądem Okręgowym w Opolu m.in.: "Miałem to szczęście, że moje pokolenie wywalczyło wolność i niepodległość - dlatego będę walczył i sprzeciwiał się każdemu, kto tę wolność chce mi ograniczyć, a wręcz odebrać, łamiąc Konstytucję. A gdy jest łamana Konstytucja, łamany jest człowiek. (...) Jeśli nie będziemy mocno i głośno protestować zostaną wprowadzone zmiany w prawie i ordynacji wyborczej.


Mateusz Rossa

***

Poniżej prezentujemy adresy sądów ziemi opolskiej. Weź sprawy w swoje ręce. Organizuj się w swoich lokalnych społecznościach, także spontanicznie. Wszystko jest w twoich rękach. W niczyich innych.
Przyślij do nas relacje oraz zdjęcia ze spotkań pod sądami - podamy je do publicznej wiadomości. Na Państwa relacje czekamy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Sąd Okręgowy w Opolu
pl. Daszyńskiego 1

Sąd Rejonowy w Brzegu
ul. Chrobrego 31

Sąd Rejonowy w Głubczycach
ul. Kochanowskiego 1

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu
ul. Sądowa 6

Sąd Rejonowy w Kluczborku
ul. Katowicka 2

Sąd Rejonowy w Nysie
Plac Kościelny 6

Sąd Rejonowy w Oleśnie
ul. Sądowa 3

Sąd Rejonowy w Prudniku
Ul. Kościuszki 5

Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich
ul. Opolska 11

***

"Teraz sądy, później wybory i media. I żyjemy w innym kraju". Rzecznik KRS ostro o planowanych przez PiS zmianach w sądach włącznie z odwołaniem się do jakże podobnej sytuacji z lat 30 XX wieku z hitlerowskich Niemiec. Historia zatacza krąg?

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony