KOD im. Władysława Bartoszewskiego

W deszczowe wtorkowe popołudnie rozpoczęła się Wielka Zbiórka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Pod namiotem na placu Wolności stanęły opolskie organizatorki Czarnego Protestu, wspierane przez grupę działaczy opolskiego KODu, a także osoby z Inicjatywy Polska oraz partii Razem.

 

Od początku atmosfera była wspaniała, a pomimo kiepskiej pogody zainteresowanie namiotem rosło. Powoli wokół rósł tłumek Opolan. Mnóstwo osób podchodziło, aby wyrazić swoje poparcie i złożyć podpisy pod nowym projektem ustawy Ratujmy Kobiety. Podchodziły osoby starsze, w średnim wieku, było również wiele młodych kobiet i dziewczyn, pięknych, świadomych swojej wartości, mądrych i zdeterminowanych. Często kobiety były wspierane przez swoich mężów, partnerów, chłopaków.... Na twarzach niektórych dziewczyn pojawiły się czarne wyrysowane grubą kredką krechy - symbol ich determinacji i gniewu. Pojawiły się gwizdki, głośna muzyka wyrażająca bunt kobiet, okrzyki. A wszystko to przy akompaniamencie jednostajnego głosu kilku smutnych panów z ruchu prolife, którzy ustawili swoje drastyczne bilbordy - tzw. kontrdemonstrację - po drugiej stronie placu. Nie byli jednak w stanie ze swoim przekazem przebić się przez tłum sympatyków Czarnego Protestu, szczególnie gdy rozpoczęły się płomienne przemówienia młodych przedstawicielek i przedstawicieli środowisk feministycznych i prodemokratycznych, przerywane spontanicznymi okrzykami i niezwykle entuzjastycznie przyjmowane przez uczestników. Z dumą patrzyłam na młodych - świadomych o co walczą, pragnących wolności, miłości i normalnego życia, pragnących wychowywać swoje dzieci bez traumy i opresji. Ich nieskrywane i prawdziwe emocje przyjęte były przez nas z dużym wzruszeniem.

Z podziwem trzeba powiedzieć, że mamy pokolenie, które urodziło się wolne i tej wolności nie da sobie odebrać!
Jestem dumna, że możemy ich w tym wspierać.
Gratulacje i podziękowania dla organizatorki - Iwony Gałązki z OSK i jej koleżanek, osób wspierających oraz Opolanek i Opolan, którzy stawili się tłumnie i wsparli projekt ustawy swoim podpisem. Wspaniale było uczestniczyć w tym wydarzeniu!

Małgorzata Besz - Janicka

fot. Barbara Skórzewska, Yola Fontenelle

 

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony