KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Zaraz po tym, jak dowiedziałem się, że tematem mojej wypowiedzi będzie sprawa praworządności i sądownictwa, postanowiłem przypomnieć sprawę Grzegorza Przemyka, maturzysty i mojego rówieśnika.

Zginął zakatowany przez milicjantów w 1983 r. w czasach, kiedy rządzący stosowali zasadę: „prawo jest dla nas”.

Zgodnie z tą doktryną zaangażowano cały aparat państwa, aby prawdziwi sprawcy byli bezkarni, a winę przypisano lekarce i sanitariuszom wiozącym pobitego chłopaka do szpitala.

 

Działania władz najlepiej podsumowuje notatka służbowa ówczesnego szefa MSW - Czesława Kiszczaka: ”Ma być tylko jedna wersja- sanitariusze.”

Jednego z sanitariuszy do złożenia obciążających go zeznań zmuszano groźbami zabicia rodziny.

W tym roku śledziłem uważnie losy innego młodego chłopaka, który brał udział w kolizji z autem kolumny rządowej wiozącej premier Beatę Szydło i kiedy usłyszałem kłamstwa wypowiadane przez MSW Mariusza Błaszczaka i marszałka Terleckiego, że winny jest kierowca fiata, i że przyznał się do winy, kiedy wystraszonej mamie powiedziano, że na tym etapie synowi nie jest potrzebna pomoc adwokata i poza pobraniem krwi nie uznano za słuszne zbadać poszkodowanego w wypadku człowieka, podobieństwa z tamtą sprawą stały się oczywiste.

Łączy je poczucie bezkarności i myśl, że prawo jest dla nas.

Łączą je również zakamuflowane i jawne sugestie, że „naszym żadna krzywda stać się nie może”. W przypadku kolizji jest to zgoda na bylejakość, nieprzestrzeganie procedur, ignorowanie kodeksu drogowego, przyzwolenie na propagandowe kłamstwa, ale co będzie jutro….

Na szczęście oba zdarzenia różnią się zasadniczo jednym aspektem – prawem do sprawiedliwego sądu.

Dzisiaj Konstytucja gwarantuje nam to prawo. W 1983 roku obwinieni nie mieli na to szans i spędzili w więzieniu kilkanaście miesięcy.

Dlatego w imieniu KOD Region Opolski z radością, ale i z mocnym postanowieniem obrony tego prawa, podpisuję się pod tą deklaracją.

 

Waldemar Hartman

Przewodniczący Zarządu KOD Regionu Opolskiego

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony