KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Mijają kolejne miesiące rozrządów PiS, a w Polsce krajobraz coraz bardziej ponury. Podziały społeczne, dotychczas eksponowane głównie werbalnie i wirtualnie (zwłaszcza w formie komentarzy tzw trolli) zaczynają się przenosić na grunt fizycznej agresji. To zadziwiające, że zawsze w historii tak łatwo znajdują się ludzie, którym wystarczy niewiele by siać przemoc wokół siebie. Najlepiej chyba przypomniała nam o tym niedawna rocznica pogromu kieleckiego, który był niesłychaną zbrodnią – dokonaną na Żydach, którzy dopiero co zdołali wyrwać się z największej w historii hekatomby i chcieli znów żyć normalnie w jedynej ojczyźnie jaką znali. W Polsce. Odmówiono im tego prawa, a dziś odmawia się go nie tylko mitycznym już uchodźcom, ale również wielu Polakom. Tak, Polakom. Tym którzy nie zgadzają się z polityką rządu, z ksenofobią, rasizmem, homofobią, dyskryminacją kobiet. Wszyscy oni są dziś spychani do szarej strefy, ośmieszani, zachęcani do wyjazdu na „zgniły Zachód”.

 

Dlatego siedemnasty numer Dekodera w znacznej mierze poświęcamy problemowi przemocy i nienawiści. CO w nim znajdziecie? Całą gamę artykułów i przemyśleń: od historii greckich uchodźców w PRL po polskie tęczowe pierogi z San Francisco! Po więcej szczegółów najlepiej zajrzeć do numeru. Udanej lektury!

Redakcja Dekodera

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony