KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Mam napisać o wczorajszym spotkaniu w ramach roZMOWY SUWERENA z red. Jackiem Żakowskim. Przyznam się, że jest mi trudno. Degrengolada jaką nam zrobili rządzący przez te ostatnie 25 lat, jest tak głęboka, że odbudowanie społeczeństwa obywatelskiego zajmie nam bardzo dużo lat. To nie jest wina tylko PiS. Zadbano o gospodarkę, dano warunki, ale tak jakby zapomniano, że są ludzie, którzy muszą współtworzyć rzeczywistość, a nie być tylko konsumentami. Pokazały to dobitnie ostatnie wybory. Niska frekwencja - bo ja nie mam na kogo zagłosować - powiedziała wszystko. Nie znamy ludzi, na których chcielibyśmy oddać głos. Tych ludzi nie widać na co dzień. Ludzie nawet w małych społecznościach ze sobą nie współpracują. A możliwości są. Począwszy od wspólnot mieszkaniowych, komitetów rodzicielskich w szkołach swoich pociech, radach osiedlowych itd. Czekamy aż zrobią to inni. Jacy inni? Ci inni to my wszyscy! Ty, ja, ona, on - wszyscy. Są ludzie którym się jeszcze chce coś robić, wystarczy do nich dołączyć, powiedzieć o swoich pomysłach, nie obrażać się, że wybrano inną opcję.


Tak jak powiedział prowadzący wczorajsze spotkanie Jarosław Pietrzak " było gorzko i refleksyjnie".

Gorzko. Skoro już TO wiemy, czas zabrać się do konkretnej roboty na swoim podwórku, ulicy czy osiedlu. Często słyszymy, "bo mnie polityka nie interesuje". W tym "dużym" znaczeniu - rozumiem. Dlaczego jednak nie obchodzą Was sprawy te nam najbliższe? Musimy nauczyć się współpracować dla spraw, które są dla naszego najbliższego otoczenia ważne. Potem dostrzeżemy, że na osiedlu warto coś zrobić. Później dostrzeżemy kto nam podsuwał pomysły, kto dopingował do zrobienia czegoś fajnego, zaproponujmy jego kandydaturę do rady osiedla, radnego, czy później posła. Włączmy się w promowanie naszego kandydata. To ważne, byśmy mogli mieć prawdziwie swojego reprezentanta. Łatwiej pójść na wybory, bo mamy na kogo głosować. Rozmawialiśmy też o szkolnictwie. Umożliwienie uczenia się wszystkim to nie tylko wciśnięcie wszystkich w jeden system z narzuconym jednym programem. Żeby reformy wszelkiego rodzaju się udały, trzeba to sprawdzić w pilotażowym projekcie wdrożeniowym, na małej populacji.

Było wiele pytań, łącznie z pomysłem, by nami zaczęła w pełni rządzić Europa, skoro sami nie potrafimy....

Ktoś zapyta: o tym gadaliście dwie godziny? Tak o tym. Słów redaktora nie powtórzę, ale ja jako uczestnik spotkania tak to odebrałam. A chyba o to chodzi. Jak to odebrali uczestnicy spotkania? Ja właśnie tak.

Krystyna Pawłowska

 

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony