KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Adam Świtlik: Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim 22.06.2017r.w Namysłowie. Wspaniałe i niezapomniane chwile. Kolejne wielkie spotkanie z naprawdę wielkim człowiekiem w naszym kilkunastotysięcznym mieście. Dla mnie był to zaszczyt podejmować takiego gościa. Przemyślane pytania przybyłych i odpowiedzi księdza, które do dzisiaj krążą po mojej głowie. Zastanawiałem się, co mogę napisać, aby móc Wam przekazać atmosferę, jaka panowała podczas tego wydarzenia. Nie jestem jednak wstanie opisać tego lepiej od mojej przyjaciółki, która przybyła specjalnie z Opola, by być z nami razem w tym dniu. Zachęcam więc do przeczytania relacji Barbary Filipczuk.

 

 

Uczestniczyłam wczoraj w spotkaniu w Namysłowie z Ks. Adamem Bonieckim, wieloletnim redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, autorem wielu książek, uważnym obserwatorem życia polityczno-społecznego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Adama Świtlika i Komitet na Rzecz Upamiętnienia Władysława Bartoszewskiego. Rozmowa z szacownym Gościem dotyczyła kryzysu wiary, kryzysu w Kościele Katolickim i jego miejsca w państwie.


Według redaktora seniora Kościół ma przyciągać siłą wiary i swojej nauki. Nie socjotechniki. Czasy są inne niż 30 lat temu, wiara ewoluuje w kierunku otwartości - wiara z wyboru, nie z przyzwyczajenia dla tradycyjnych obrzędów. Kryzys wiary ściera się z kryzysem tradycji. Twarze kościoła nie ewangelizują, to się musi zmienić i powoli się zmienia. Ludzie nie znają piękniejszej twarzy Kościoła. A taka twarz istnieje - realny przykład to siostra Chmielewska, o innych się rzadko lub wcale nie mówi. Niestety, ludzi i media bardziej przyciąga zła twarz Kościoła (pedofilia, oszustwa, bogactwo) - to łatwiejsze i jakież medialne.


Na spotkaniu wybrzmiał mocny głos księdza w sprawie uchodźców, praw kobiet i osób homoseksualnych - Kościół boi się wyrazić jaśniej, posłowie w swej słabości wiedzy i nieudolności myślenia ingerują doktryną katolicką w ustawodawstwo w sprawie homoseksualizmu i praw reprodukcyjnych kobiet. Prawo ma chronić życie i rodziny, ale nie za pomocą dyskryminacji. Prawo ma chronić życie, a nie wtrącać kobiety do więzienia. Prawo ma chronić życie, ale nie ma tego czynić za pomocą ograniczenia w dostępie do środków antykoncepcyjnych. Prawo winno służyć byciu wolnym, a skrzywione pojęcie wolności nie może niszczyć drugiego człowieka. Problem imigrantów ksiądz Adam nazwał bolesnymi warsztatami z chrześcijaństwa, czasem próby na człowieczeństwo.
Mimo trudnych i bolesnych tematów poruszanych w dyskusji, uczestnicy spotkania byli pozytywnie zbudowani. Czuło się, że jesteśmy wspólnotą, że jesteśmy MY, że dobro, otworzenie się na człowieka, powoli zrobi „dobrą robotę”. Że wbrew kryzysowi w Kościele Katolickim, często marnego personelu duchowego i słabej klasy polityków, przyszłość należy do ludzi otwartej wiary.

Barbara Filipczuk, Adam Świtlik


fot. Krzysztof Jankowiak, Barbara Filipczuk, Łukasz Pisuła

***

 

23.06.2017r. Drugi dzień wizyty Ks. Adama Bonieckiego w naszym mieście. Msza św. w intencji uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie w kościele Św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Po mszy spotkanie z dyrekcją szkoły i wizyta na plebanii. Tyle wypowiedzianych mądrych słów przepełnionych miłością do Boga, Jezusa i nas samych, a mi te dwa dni to ciągle mało! To widać, że łakomstwo jest moim wielkim grzechem, ale czuję ciągły niedosyt i łaknę tych myśli. Chyba tydzień rozmowy z tym wspaniałym starszym panem nie zaspokoiłby moich potrzeb. Z takimi ludźmi ciągle chce się rozmawiać i ich słuchać. Nieobecni podczas spotkań mogą tylko zazdrościć... Mam nadzieję, że to nie ostatnia wizyta księdza Bonieckiego w Namysłowie,

Adam Świtlik

 fot. Krzysztof Jankowiak, Barbara Filipczuk, Łukasz Pisuła

 

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony