KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Ks. Adam Boniecki przyjechał do Kędzierzyna- Koźla na zaproszenie KOD-u. KOD Kędzierzyn-Koźle w ramach projektu roZMOWAsuwerena rozpoczął tym samym cykl reKODekcje kojarzący się z rekolekcjami, zaś głównym tematem tych spotkań będą relacje Kościoła i Państwa, miejsca katolików - obywateli w tymże Państwie, których mamy podobno 95%. Spotkanie z ks. Bonieckim miało charakter otwarty. Organizatorzy nie spodziewali się takich tłumów. Nie wszyscy zmieścili się w sali MOK.


Sala wypełniona po brzegi, ludzie stali nawet na korytarzu - chcieli posłuchać człowieka - kapłana, który mówi w taki sposób, że ci, którzy przez butę innych przestali chodzić do kościoła, zastanawiają się, czy do niego nie wrócić. Bo kapłan musi być dla ludzi i wśród ludzi. Czasem musi dostosować swój język do słuchających go, czasem podać rękę by nie upadli, a innym razem oddać swoje łóżko potrzebującemu. Tak jak każdy człowiek, który chce być Człowiekiem. Tak mówił o kapłaństwie ks. Boniecki.


To była rozmowa o polskim kościele, o podziałach, które w nim są. Ale również o straszeniu uchodźcami. Ks. Boniecki jest przekonany, że nie ma murów, które będą w stanie zatrzymać ludzi biednego południa w wędrówce w kierunku bogatej północy. Bezwzględnie skrytykował rząd polski, który uniemożliwił tworzenie korytarzy humanitarnych, o które apelował episkopat. Jednocześnie nie szczędził ostrej krytyki pod adresem polskich hierarchów, choć jak to ks. Boniecki - zawsze z klasą, z powodu ich opieszałości w reakcji na postępowanie rządu czy to w sprawie TK, czy narastającej fali nacjonalizmu w Polsce.


Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie- Koźlu dostarczyła książki naszego Gościa, które można było kupić i oczywiście uzyskać autograf - kolejka była bardzo długa. Ks. Boniecki podsumowując spotkanie stwierdził, że bardzo go cieszy rzeczowa rozmowa jaka miała miejsce, mimo, że z niektórymi argumentami wśród poruszonych tematów się nie zgadza. Po spotkaniu było jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i autografy. Na sam koniec palenie fajki. A tytoń przedni.

Marcin Tumulka

 

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony