KOD im. Władysława Bartoszewskiego

opole 13.03.2016 21W niedzielę 13 marca 2016 r. opolanie wzięli udział w manifestacji zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji na opolskim rynku. Wydarzenie to zgromadziło około 500 uczestników. Wydarzenia ostatnich dni zdeterminowały obywateli do poparcia zachowania w naszym kraju trójpodziału władzy – ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Dzień wcześniej w Warszawie, Poznaniu i innych miastach obywatele manifestowali pod hasłem „Obrońmy ład konstytucyjny!” Niedzielna akcja w Opolu była wynikiem spontanicznej decyzji członków opolskiego KOD. Pierwotnie planowany był wyjazd na sobotnią manifestację w Warszawie. Decyzja o tym, by zaprotestować na miejscu w Opolu zapadła w środę późnym wieczorem.


Manifestanci, którzy pojawili się pod opolskim ratuszem domagali się publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. w sprawie niezgodności nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z Konstytucją. Uczestnicy z pełną świadomością wspólnoty obywatelskiej uczestniczyli w proteście dotyczącym kwestii zagrożenia niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego i obowiązku wypełniania przez władzę ustawodawczą i wykonawczą jego orzeczeń.

Demonstrujący opolanie zaopatrzeni byli w polskie flagi i flagi UE, były też transparenty, m. in. „Gorszy sort nacji broni demokracji„, „Polska od Europy odepchnąć się nie da„, „W państwie prawa doktorzy prawa łamią praw. Boże, widzisz i nie grzmisz…„, a także „Przed Twe oblicze zanosim błaganie. Dałeś im władzę, daj i rozum Panie„. Opolanie oburzeni byli faktem, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie opublikowany przez rząd. Cytowano hańbiące wypowiedzi polityków PiS m. in. Stanisława Piotrowicza, Beaty Kempy, Beaty Szydło jak również opolskiego posła, wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego podważające godność i powagę instytucji TK, jego niezależności i niezawisłości sędziów.

Po raz pierwszy Opole doczekało się kontrmanifestacji. Na początku pojawił się jeden przeciwnik idei KOD-u nazywający się członkiem społecznego komitetu narodowców
w organizacji. Później pojawiła się grupka kilku osób, którzy nazywali manifestujących zdrajcami narodu na usługach zagranicznych mocodawców a poglądy KOD uważali za obraźliwe dla Polaków i Polski. Kontrmanifestanci opuścili opolski rynek po około 30 minutach.

W czasie trwania opolskiej manifestacji Komitet Obrony Demokracji zbierał również podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W dniu dzisiejszym zebrano 474 podpisów. Zgodnie z obowiązującym prawem i będąc w posiadaniu stosownych zezwoleń przeprowadzono również zbiórkę publiczką do puszek na rzecz Komitetu Społecznego Komitetu Obrony Demokracji. Dziękujemy za Państwa hojność. Zechcieli Państwo przekazać na cele statutowe KOD-u aż 3242 zł oraz 26 groszy. Zebraną kwotę przekazaliśmy przelewem bankowym na konto Komitet Społeczny Komitet Obrony Demokracji. Zgromadzone w ten sposób środki pozostaną w najbliższej przyszłości do dyspozycji KOD Opolskie na podejmowanie dalszych działań w obronie polskiej demokracji. Dziękujemy za Państwa zaufanie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony