KOD im. Władysława Bartoszewskiego

30 lipca bieżącego roku na uroczystościach poprzedzających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego z dramatycznym apelem do rządzących wystąpił prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski - „Jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte jakieś kroki, w formie ustawy zapewniającej Powstańcom bezpieczną starość, to może dojść do tego, że bohaterowie będą umierali w zapomnieniu, mówiąc w przenośni, gdzieś pod płotem”.

Media podchwyciły jego słowa i w kolejnych dniach  donosiły o konkretnych przypadkach Powstańców, którzy znaleźli się w skrajnie trudnej sytuacji. Do opinii publicznej zaczęła przebijać się prawda, że Państwo Polskie nie dba o swoich bohaterów tak jak powinno. „Mam 90 lat, moja miesięczna emerytura wynosi 960 zł. Dziś, w rocznicę wybuchu Powstania, muszę uważać, żeby nie dostać wylewu, gdy otwieram kopertę z rachunkami za prąd i gaz” - napisała uczestniczka Powstania, pani Sabina Rzeczkowska.

Okazało się, że wielu kombatantów w Polsce ma głodowe renty i emerytury.  Wielu wyszło z wojny z trwałym kalectwem, wielu  z powodów politycznych  miało po wojnie problemy z zatrudnieniem. W konsekwencji nie wypracowali godnych świadczeń.

Kombatanci zaczęli też głośno mówić o mankamentach obecnych przepisów. O problemie z dostępem do służby zdrowia. O tym, że dziewięćdziesięciolatkowie  muszą czekać miesiącami na specjalistyczne badania czy rehabilitacje. O tym, że samotni mają problem z otrzymaniem godnej opieki.

Dla wszystkich stało się jasne, że tak być nie może. No prawie dla wszystkich, bo na rządzących słowa te nie zrobiły wrażenia. Mimo że na wspomnianych uroczystościach, na których wybrzmiał apel prezesa Żukowskiego, był obecny Pan Prezydent Andrzej Duda, a także przedstawiciele rządu, nie rozpoczęto żadnych prac, a nawet nie zainicjowano zwykłej dyskusji na temat ustawowego rozwiązania tych problemów.  
Pragniemy zaznaczyć, że sprawa dotyczy garstki bohaterów, którzy jeszcze są z nami. Ustawa zapewniająca im godne życie  nie będzie stanowiła żadnego istotnego obciążenia dla budżetu państwa.  Nasi bohaterowie zasługują na pełne bezpieczeństwo u schyłku swych dni, a nie na wegetacje i jałmużnę.

W związku z tym Opolski Region Komitetu Obrony Demokracji rozpoczyna akcję pod nazwą „NOWA USTAWA KOMBATANCKA”. Po konsultacjach ze środowiskami kombatanckimi i wysłuchaniu ich postulatów przygotowaliśmy pismo do wszystkich parlamentarzystów. W piśmie tym wzywamy naszych posłów i senatorów do nawiązania współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej i rozpoczęcia pracy nad „Nową Ustawą Kombatancką”. Ustawą, która kompleksowo zajmie się wszystkimi problemami weteranów. Nasze delegacje odwiedzą wszystkich polskich parlamentarzystów i przekażą im to pismo. Oczywiście będziemy się również starali  porozmawiać z każdym  posłem i senatorem, tak aby w bezpośredniej rozmowie doprecyzować zagadnienia związane z tą inicjatywą.

Gdy dostarczymy już pisma do wszystkich parlamentarzystów, damy im czas na działanie. Niewiele czasu, bo kombatanci też mają go niewiele. Jeżeli w ciągu kilku tygodni nie rozpoczną się prace nad ustawą, to wezwiemy Was, Drodzy Wyborcy, abyście się zwrócili w tej sprawie do swoich przedstawicieli.
Poprosimy Was, żebyście odwiedzali  ich w biurach, pisali maile, dzwonili, zaczepiali  ich na ulicach i cały czas pytali o prace nad tą ustawą.
Poprosimy także o pomoc organizacje pozarządowe, kościoły, związki zawodowe, środowiska akademickie. Zwrócimy się także do wyborców partii rządzącej. Tak, Szanowni Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Tak się składa, że podziały w społeczeństwie biegną równo -także przez nasze rodziny. Waszymi wyborcami nierzadko są nasi rodzice, bracia, siostry, dzieci, współmałżonkowie. Gwarantujemy, że w tej sprawie uda nam się przekonać większość z nich do wsparcia tej inicjatywy.
Jedno jest pewne. Nie damy parlamentarzystom spokoju, dopóki nie rozwiążą tego problemu.

KOD OPOLSKIE

List do parlamentarzystów >>>

Akcja trwa od 10 listopada 2016 do 1 sierpnia 2017:

Wydarzenie na FB >>>
Fanpage na FB >>>

Aktualizacje:
11.12.2016: Poselska interpelacja w sprawie ustawy kombatanckiej - poseł na sejm, pan Tomasz Kostuś, PO
Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony