KOD im. Władysława Bartoszewskiego

Niedawno widziałem filmik pokazujący fizykę korka drogowego. Wystarczy moment nieuwagi jednego kierowcy, lekkie naciśnięcie hamulca a cały sznur aut za Tobą automatycznie zwalnia. Korek murowany. Nagle, po chwili, znowu go nie ma i ruch wraca do płynności.

Dzisiaj o 14.55 na Rynku koło białej rzeźby dłoni na wprost bram nr 21 i 23 było nas kilkoro. Od 14.30 we trójkę z Waldkiem i Bebe trochę nieśmiało rysowaliśmy trzema różnokolorowymi kredkami na bruku dyskretne cyfry 2, 3, 5, 7 i 0. Przechodnie spoglądali dość podejrzliwie. My robiliśmy swoje myśląc w duchu i z każdą minutą ciut głośniej: ile będzie ludzi?

0 14.45 było nas 5, dołączyli Zbyszek i Gosia. Szybko ustaliliśmy, ile nas potrzeba o 15.00, by happening się udał: 12 do 18 osób w zależności od cyferki. O 14.58 było dość ludzi na jedną z nich; a gdzie reszta?!

Z powodu korka na autostradzie Michał i Mateusz nie byli w stanie dojechać. Nagle, jak z tym nieszczęsnym korkiem, o 15.00 zjawili się ludzie z nalepkami KODu na kurtkach, z parasolami, z flagami, uśmiechnięci i sami zaciekawieni, jak to wyjdzie.

Kochani, wyszło naturalnie, zwinnie, niewinnie chaotycznie ciutkę. Waldek z wysokości drugiego piętra swoim aparatem (w zastępstwie Michała) cykał fotki. Dziennikarka z GW wprosiła się za Waldkiem. Na bruku, ja i Zbyszek, próbowaliśmy okiełznać ponadpięćdziesięcioosobową  grupkę Opolan.

W kilka chwil ustawiliśmy się w 25, 27 i 30. Potem brawa dla wszystkich, skandowane „trzeba drukować”, kilka wywiadów dla radia, gazety i telewizji.

Mały korek na Rynku zniknął, zostawiając po sobie uśmiechy, świetną atmosferę, kilka kolorowych delikatnych kresek na kostkach brukowych i poczucie, że taka mała rzecz w tak ważnej sprawie udała się tak fajnie, szybko, kulturalnie i … pod okiem kilku policjantów.

Dziękuję Waldkowi za świetny pomysł i zdjęcia, KODerom za przybycie i cudowną atmosferę, mediom za uwiecznienie a policji za opiekę.

Aha, pani premier, pora pokazać, kto jest szefem naszego polskiego a nie „suwerenowego” rządu. Trybunał to nie piaskownica, nie autostrada, nie zakorkuje go pani

Demokracja się  obroni. Pomóżmy jej jednak, póki możemy. Podpisujmy się pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jutro na marszu we Wrocławiu a w tygodniu w namiocie KODu na Krakowskiej.

Niech KOD będzie z Wami

Maciej Mironowicz

 

Obywatelska Kontrola Wyborów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online i obserwuj przebieg wyborów tam, gdzie mieszkasz. Demokracja jest silna Twoim zaangażowaniem. Nie czekaj.


Projekt ustawy
o fladze Unii Europejskiej

Chcesz wywrzeć większy nacisk na Sejm? Podpisz się odręcznie pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej!


Pocztówka do premiera

Fanpage społecznościowy
Więcej na ten temat

 

kodziarnia

wre 

koduj24.pl

Dekoder Biuletyn KOD

 

Początek strony